W 2011 roku weszły w życie zmiany wg których, każdy kto chce uzyskać kredyt mieszkaniowy musi mieć zdolność kredytową na 25 lat, nawet jeżeli będzie się starał o kredyt, który ma zostać rozłożony na więcej rat. Jeżeli nie wykaże się wystarczająco wysokim dochodem, to pozostaje mu starać się o kredyt w niższej kwocie.
Krótki okres kredytowania nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem
Może być tak, że wykażesz się sporym dochodem i nie będziesz musiał zaciągać kredytu na 30 lat, ani nawet na 25. Czy dobrym rozwiązaniem jest zaciągać zobowiązanie na dużo krótszy okres czasu, np. a 15 lat? Okazuje się, że nie jest do końca dobre wyjście, gdyż rata będzie wtedy bardzo wysoka. Biorąc pod uwagę nasze zdolności kredytowe powinniśmy wziąć również pamiętać o tym, że mogą pojawić się w naszym życiu takie problemy jak utrata pracy czy choroba. Wtedy okaże się, że nie jesteśmy w stanie płacić ogromnej comiesięcznej raty.
Dlatego każdy, kto decyduje się na zakup nieruchomości za pieniądze pochodzące z kredytu, pomimo swoich dużych dochodów, powinien zostawić sobie pewien margines. Najlepiej jest rozłoży raty kredytu na maksymalny okres czasu. Jeśli masz wysokie dochody to powinieneś odkładać zaoszczędzone pieniądze po to, by móc za kilkanaście lat spłacić kredyty hipoteczne 2014 w całości. Możesz także oszczędzać na inne cele, które nie są związane z kredytem jak na przykład zabezpieczenie przyszłości i edukacji swoich dzieci, a także możesz odkładać na przyszłą emeryturę. Niewiele osób o tym pamięta, a powinni! Warto zauważyć, że zaoszczędzone pieniądze nie powinny leżeć na koncie bankowym, tylko należy je zainwestować w lokaty, obligacje lub, jeśli masz wiedzę i umiejętności – na giełdzie. Zawsze lepiej jest odłożyć wolne środki niż je „przejadać” i trwonić.
Nawet początkowo niewielkie kwoty będą miały szansę rozmnożyć się, jeżeli tylko zostaną w odpowiedni sposób zainwestowane. Nawet wydawałoby się niskooprocentowane lokaty uchronią twój kapitał przed inflacją. Najbezpieczniejsze są obligacje, które wzrosły w ciągu ostatnich 4-5 lat o 7–8%. Ponadto obligacje i lokaty mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie znają się na grze na giełdzie, a dodatkowo wiążą się z mniejszym ryzykiem i utratą dotychczas zgromadzonych środków.
Jeśli zaczniesz gromadzić kapitał, który miałbyś przeznaczać na raty, to okaże się, że uzbierasz wystarczającą sumę już w połowie okresu kredytowania i będziesz w stanie zapłacić gotówką pozostałą część kwoty zaciągniętego kredytu. To oczywiście twoja decyzja czy się zdecydujesz na takie rozwiązanie czy nie. Wniosek jest jeden – zaciągnij kredyt na dłuższy okres niż ten, na jaki pozwala twoja zdolność kredytowa, ale różnicę (przynajmniej jej większą część) odkładaj. To z pewnością będzie jedno z lepszych rozwiązań, dzięki któremu będziesz mógł spać spokojnie.